Yayın : 2022-09-18 02:59:14

İstanbul’da Yaşanan Elektrik Kesintilerinin Etkileri Nelerdir?

İstanbul sosyal ve ekonomik yönden ülkemizin başkenti konumunda. 20 milyondan fazla kişiyi ağırlayan bu devasa metropolde elektrik çok büyük bir öneme sahip. Elektrik kesintisinin tek bir evde yaşattığı kaos düşünüldüğünde uzun süreli İstanbul elektrik kesintisi yaşanması durumunda büyük bir karmaşanın yaşanacağını söylemek zor değil.

Trafiğin Tamamen Kilitlenmesi

İstanbul’un en büyük sorunlarından bir tanesi trafik. Trafik sorununun ortadan kaldırılması adına ne kadar çok çalışma yapılırsa yapılsın bunlar sonuç vermiyor. Hali hazırda sorunlarla boğuşan trafikte elektriktik kesintisinin yaşanması trafiğin tamamen kitlenmesi anlamına gelmekte. Trafik ışıklarının çalışmamaya başlaması durumunda İstanbul’da trafiğin tamamen durması yaşanacak ilk durumlardan bir tanesi.

Raylı Toplu Taşıma Sistemlerinin Kullanılamaz Hale Gelmesi

Uzun süreli İstanbul elektrik kesintisi durumunda toplu taşıma araçları da sıkıntı yaşayacaklardır. Metro ve tramvay gibi raylı sistemler elektrik enerjisini kullanarak hareket ederler. Elektrik kesintisi durumunda bu toplu taşıma araçları kullanamaz hale gelir ve içerisinde yer alan insanlar mahsur kalır. Özellikle metrolardaki insanlar dışarıya çıkmakta zorluk yaşayabilirler.

Gıda Tedarikinde Sıkıntıların Yaşanması

Elektrik kesintisi yaşandığından gıda tüketimi ciddi bir sorun haline gelir. İnsanların buzdolapları çalışmayacağından birçok ürün bozulmaya başlar. Trafik sıkışıklığı ve marketlerdeki buzdolapların da çalışmaması sebebiyle ciddi bir gıda sıkıntısı yaşanabilir. İnsanlar yalnızca kuru ve hazır gıdalar tüketmeye başlarlar. Ancak bir süre sonra bu da yeterli olmaz.

Su Kesintilerinin Yaşanması

Çeşmelerimizden akan suyun bize ulaşması için elektrik enerjisine ihtiyacımız var. Sular sürekli olarak yüksek noktalardan akarak su hatlarına ulaşmıyor. Bazı bölgelerde özel pompalar ile suyun hatlara pompalanması gerekli. İstanbul elektrik kesintisi yaşanması durumunda pompalar kısa bir süre sonra duracağından su kesintileri yaşanmaya başlayabilir.

Doğalgaz Kesintilerinin Yaşanması

Doğalgaz ve elektrik her zaman birbirine bağlı iki sistem. Elektriğin kesilmesi ile birlikte doğalgazı kullanmak mümkün olmaz. Kombiler çalışmadığı için doğalgaz kullanılamayacak ve ısınma sorunu ortaya çıkacaktır. Doğalgazın bize ulaşması için de elektriğe ihtiyaç duyulduğundan bir süre sonra doğalgaz kesintileri de baş gösterebilir.

Binlerce Kişinin Mahsur Kalması

Yaşanacak olan İstanbul elektrik kesintisi ile birlikte binlerce insan mahsur kalacaktır. Metrolarda ve asansörlerde kalan binlerce insan kurtarılmayı bekler. Elektriğin kısa süre içerisinde gelmemesi durumunda bu kişilerin kurtarılması son derece zordur. Nüfusun 20 milyonun üzerinde olması ve trafiğin tamamen tıkanacağı düşünülürse bu insanlara müdahale çok zor olacaktır.

Büyük Çapta Ekonomik Zararlar

İstanbul ülke ekonomisinin çok önemli bir kısmını oluşturuyor. Elektrik olmadan İstanbul’da yer alan fabrikaların ve iş yerlerinin çalışmaya devam etmesi mümkün değil. Haliyle çok büyük bir ekonomik zarar ortaya çıkacaktır. İstanbul’un zincirden ayrılması diğer illeri de etkilemeye başlar. Tüm ülke ekonomisi onarılması çok zor olan, ciddi zararlar görebilir.