Yayın : 2022-09-18 02:51:16

Elektrik Kesintilerinin İl ve İlçelere Etkileri Neler?

Türkiye’nin birçok farklı noktasında insanlar elektrik kesildi şikâyetiyle birlikte araştırmalara başlıyor. İnternet siteleri ya da haber kanalları üzerinden yapılan araştırmalar ile birlikte kesintilerin sebepleri öğreniliyor.

Bazı dönemlerde elektrik kesintileri çok daha uzun süreli olabilmekte. Böyle durumlarda il ve ilçelerde yaşayan insanlar çok büyük problemler yaşayabiliyorlar.

Isınma Problemlerinin Ortaya Çıkması

İnsanların elektrik kesildi demesiyle birlikte ilk olarak ısınma problemleri akla gelmekte. Birçok il ve ilçemizde ısınma ihtiyacı doğalgaz ile karşılanıyor. Kombilerin çalışmaz hale gelmesi ile birlikte ısınma problemleri ortaya çıkmakta. Özellikle kesintiler kış aylarına rast gelirse insanlar için çok büyük zorluklar meydana gelebilir.

İçme Suyu Problemlerinin Ortaya Çıkması

Çeşmelerimizden akan suların durması hayatımızı tam anlamıyla altüst etmekte. Yaşanan elektrik kesintileri şebekelere su pompalanmasını engelleyebilir. Bu pompalar jeneratörler ile birlikte belirli bir süre su pompalamaya devam eder. Ancak sürecin uzaması sonrasında sorunlar meydana gelebilir ve elektriğin üzerinde sular da kesintiye uğrayabilir. Bu da hayatın tam anlamıyla felç olması anlamına gelecektir.

Gıda Tedarik Sorunlarının Yaşanması

İnsanlar gıda ürünlerini her zaman buzdolaplarında saklarlar. Bu ürünleri uzun süreli elektrik kesintilerinde bozulması sebebiyle kuru gıdalara yönelim söz konusu olacaktır. Herkes evlerindeki ve marketlerdeki ürünleri tüketene kadar devam eder. Ancak elektrik kesildi şikayetleri uzun süre devam ederse marketlerde de stoklar azalacak ve sıkıntılar yaşanmaya başlayacaktır.

Trafiğin Kullanılamaz Hale Gelmesi

Trafiğin sorunsuz bir şekilde akmasında trafik ışıklarının çok önemli bir rolü bulunuyor. Trafik ışıkları çalışmaz hale geldiğinde tek yönde trafiğin olduğu caddelerde dahi sorunlar ortaya çıkabilir. Haliyle il ve ilçe merkezlerinde trafik durma noktasına gelecektir. Buna ek olarak trafik ışıklarının çalışmaması sebebiyle trafik kazalarının sayısında artış meydana gelir. Bu da trafiğin ekstra artmasına yol açar.

Su Taşkınlarının Meydana Gelmesi

Bazı illerimiz su kaynaklarına çok yakın bir konumda bulunuyor. Deniz, dere, göl ya da barajlara yakın olan il ve ilçelerde su taşkınlarının olması mümkündür. Özellikle barajlarda biriken su sürekli olarak çekilir ve içme suyu hattına verilir. Ancak elektrik kesintisi ile birlikte su barajdan çekilemez ve taşmalar meydana gelebilir. Su taşkınlarında müdahale edilmesini sağlayan araçların büyük bir kısmı da elektrik enerjisini kullanırlar. Haliyle taşkınlara müdahale de zor bir hal alır.

İletişim Sıkıntılarının Ortaya Çıkması

Evlerimizde ve iş yerlerimizde sabit hat kullanımı neredeyse ortadan kalkmış durumda. Artık herkes mobil cihazlar ile iletişim kuruyor. Ortaya çıkan elektrik kesildi şikayetlerinde akıllı telefonlar 1 günden fazla dayanamayacaktır. Haliyle insanlar birbirleri ile iletişime geçememeye başlarlar. Buna ek olarak baz istasyonları da artık sinyal yayamamaya başlayacaktır. İnsanlar şarj problemlerini çözseler dahi telefonlarında sinyal bulamamaya başlarlar. Özellikle acil durumlarda müdahaleler çok daha zor hale gelir.