Yayın : 2022-09-18 02:57:47

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturalarında karşımıza çıkan ücretler artmaya ve hayatımızı olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Gün içerisinde kullandığımız elektrikli ürünlerin sayısı da artınca artık elektrik tasarrufu yapmak mecburi hale geldi. Biz de sizler için elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. İşte atmanız gereken adımlar.

Enerji Tasarruflu Ampuller Kullanın

Evlerimizde elektriği bolca tüketen ürünlerden bir tanesi ampuller. Ampuller gününü önemli bir kısmında açık kaldığı için yüksek seviyede elektrik tüketiyor. Evinize alacağınız ampulleri enerji tasarruflu alırsanız uzun vadede ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Ampul için ödeyeceğiniz ücret biraz yüksek olsa da aydan aya harcadığınız ücret size geri ödenmiş olacaktır.

Ampulleri Açık Bırakmamaya Dikkat Edin

Evlerimizde ve işyerlerimizde yer alan ampullerin açık kalması en büyük problemlerden bir tanesi. Odadan ayrılmamıza rağmen ışığı kapatmıyorsak bu durum elektriğin net bir şekilde boşa harcanması anlamına geliyor. Bunu engellemek adına ışığı kapatma alışkanlığı edinmemiz gerekli. Dilerseniz evin koridor ya da tuvalet gibi kısımlarında sensörlü ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz.

Elektronik Eşya Seçiminde Enerji Tüketimine Dikkat Edin

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi etrafımızdaki elektrikli ürün sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Bu artış toplamdaki elektrik tüketimi miktarını da yükseltmekte. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun yanıtını verirken bu elektrikli ürünlerin satın alma aşamasına gidebiliriz. Satın alma aşamasında her bir ürünün enerji tüketimi sınıfına dikkat etmemiz gerekli. Ücreti biraz daha fazla olsa da daha düşük enerji tüketen ürünlere yönelmeniz doğru bir hamle olacak.

Bulaşık ve Çamaşır Makinesini Tam Dolmadan Çalıştırmayın

Hiç kuşkusuz bulaşık ve çamaşır makineleri hayatımızın vazgeçilmez öğeleri arasında yer alıyor. Sürekli olarak ihtiyaç duyduğumuz bu cihazlar elektrik tüketiminde çok önemli bir yere sahip. Bu cihazları tam dolmadan kullanmak yapılan en büyük hatalardan bir tanesi. Maksimum kapasitesine yakın seviyede dolduğunda bu ürünleri kullanırsanız elektrik faturaların çok daha az gelebilecektir.

Beyaz Eşyaların Bakımlarını Yaptırmaya Özen Gösterin

Beyaz eşyalar evdeki elektrik tüketiminin büyük bir kısmını üstlenmekte. Özellikle buzdolapları 24 saat durmadan çalıştıkları için çok fazla elektrik tüketiyorlar. Buzdolabı ve diğer beyaz eşyaların bakım ve temizlik işlemlerini düzenli bir biçimde yaparsanız elektrik tüketimleri minimum seviyeye inecektir. Aksi halde elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak sunduğumuz düşük enerji sınıflı beyaz eşyalar çok daha yüksek enerji tüketmeye başlayabilir. Eğer ürünler çok eskiyse yenilemek de doğru bir tercih olacaktır.

Kampanyalara Göre Davranın

İnsanlar elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunu elektrik enerjisi sağlayan firmalara da yöneltirler. Bu firmalar da cevap olarak kampanyalar üretmektedir. Hem kendi sistemlerinin zorlanmaması hem de kullanıcıların daha düşük faturalar ödeyebilmesi adına belirli saat aralıklarında elektrik ücretleri düşürülür. Gece yarısında elektrik tüketimi daha düşük fiyatlarda olabilir. Böyle bir kampanya varsa bulaşık ve çamaşırların bu saatlerde yıkanması doğru olacaktır.