Burdur elektrik kesintileri ve su kesintileri hakkında il-ilçe haberleri

Burdur ilinde yaşanan elektrik kesintileri ve su kesintileri duyuruları

Burdur ilinde yaşanan, planlı-plansız elektrik kesintisi ve su kesintisi bilgileri listelenmiştir.
Burdur elektrik kesintisi ve Burdur su kesintisi haberlerine listemizden ulaşabilirsiniz.

Burdur ilimize ait ilçelerden seçim yapabilirsiniz. Burdur şehrine ait kesintiler yukarıdadır.

Ağlasun Altınyayla Bucak Çavdır Çeltikçi Gölhisar Karamanlı Kemer Merkez Tefenni Yeşilova

Burdur elektrik kesintileri hakkında

Burdur kesilen elektrik nasıl açılır?

Elektriğin kesik olmasının veya kesilmiş olmasının farklı sebepleri olabilir. Burdur civarında elektriğin neden kesildiğini biliyorsak açılması için ne yapmamız gerektiğini de biliriz.

Planlı elektrik kesintilerinde elektrik ne zaman açılır?

Dağıtım şirketlerinin yapmış olduğu planlı elektrik kesintileri genelde kendi web sitelerinden Burdur için duyurulur. Yapılan duyurularda kesintinin hangi bölgeleri kapsayacağı, tahmini süresi gibi detaylar da yer alır. Ancak tabi ki sürekli dağıtım şirketlerinin planlı kesintilerini takip edemeyebiliriz. Eğer bölgenizde yaşanan genel bir elektrik kesintisi var ise bu önceden planlanmış bakım veya onarım amacı ile yapılan bir elektrik kesintisi olabilir. Elektrik kesintisinin sebebinin planlı bir kesinti olup olmadığını, ne kadar süreceğini bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketi çağrı merkezini veya Alo 186 hattına telefon ederek öğrenebilirsiniz. Eğer Burdur civarında planlı bir elektrik kesintisi yapılmışsa ve bakım veya onarım çalışmaları bittikten hemen sonra elektriğiniz açılacaktır.

Arıza veya bakım sebebi ile Burdur 'de/da kesilen elektriğin açılması

Elektrik dağıtım şirketleri dağıtım hatlarında bakım, geliştirme gibi faaliyetlerde bulunurlar. Bu konularda aboneliğinizden bağımsız olarak belirli bir bölgede planlı olarak elektrik kesintisi yapılır. Ancak beklenmeyen arıza kaynaklı elektrik kesintileri de yaşanabilir.

Burdur civarında kendi adınıza elektrik aboneliği açtırmazsanız ne olur?

Burdur civarında evinizde sizden önce oturan kiracı veya mülk sahibi, taşınırken elektrik aboneliğini iptal ettirmemiş olabilir. Bu gibi bir durumda taşındığınız yerde halen elektrik açık olur. Ancak başkasının adına yaptığınız elektrik tüketimi usulsüz kullanıma girer ve cezai şartları vardır. Ayrıca, siz başkasının adına olan elektrik aboneliğinden elektrik kullanıp, elektrik fatura ödeme işlemini yapsanız bile aboneliğin asıl sahibi sizin haberiniz bile olmadan elektrik aboneliğini iptal ettirebilir. Böyle bir durumda elektriğiniz kesilir ve yeniden açılması için görevli tedarik şirketine kendi adınıza elektrik abonelik başvurusu yapmanız gerekir.

Burdur civarında sigorta atınca elektrik nasıl açılır?

Burdur civarında evlerin girişinde sigorta panoları bulunur. Bu sigorta panoları tesisattan belli bir değerin üzerinde akım geçmesini engelleyerek elektrik tesisatını ve tesisata bağlı diğer elektrikli aletlerin zarar görmelerini engellerler. Yani elektrik tesisatını ve elektrik tesisatına bağlı aletleri koruyan bir elemandır. Her bir tesisatın bağlantı gücü vardır. Bağlantı gücü, tesisatın aynı anda çekebileceği maksimum gücü ifade eder. Aynı anda pek çok cihazın çalışması veya bu cihazlardan birinin bozuk olması sebebi ile tesisata fazla yük gelebilir. Bu durumda sigorta atar ve elektrik kesilir. Sigortanın atması sebebi ile Burdur civarında elektriğiniz kesildiyse sigorta panosunu kontrol ederek atmış bir sigorta varsa, onu açtığınızda elektriğiniz yeniden açılır. Eğer sigortanız sürekli attığı durumda, sigorta panosunda veya tesisatınızda bir arıza olabilir.

Burdur civarında elektrik dağıtım şirketlerine nasıl ulaşırım?

Elektrik dağıtım şirketlerine ulaşabileceğiniz 444 ile başlayan kendi çağrı merkezleri bulunduğu gibi, Türkiye’nin her yerinden AlO 186’yı arayarak hangi bölgede olursanız olun o bölgede sorumlu bulunan dağıtım şirketine ulaşabilirsiniz. Alo 186’yı ararken başına sıfır veya herhangi bir alan kodu koymadan ulaşabilirsiniz. Dağıtım şirketi telefon numaraları ve alo 186 hattı ücretli hizmetlerdir. Alo 186 telefon hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Alo 186 hattına, arıza bildirimi yapmak, vadesi geçen borç sebebi doğrultusunda kapatılan elektriğin yeniden açılması ve Burdur civarında yaşanan planlı kesintileri ve sürelerini öğrenmek, kaçak kullanım ihbarı ve genel aydınlatma arızaları, elektrik sayacı ile ilgili sorunlar gibi talepleri bildirebilirsiniz.

Plansız kesintiler hakkında?

Plansız elektrik kesintileri dünyadaki birçok ülke için büyük bir sorundur. Sadece rahatsız edici değiller, aynı zamanda tehlikeli de olabilirler. Plansız elektrik kesintileri herhangi bir ülkede olabilir, ancak bunlar gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır. Bu ülkelerin plansız elektrik kesintileri nedeniyle yılda 3 milyar dolar kaybettiği tahmin ediliyor. Gelişmiş ülkelerde, plansız elektrik kesintileri, planlı olanlardan daha az sıklıkta gerçekleşir. Bunun nedeni, altyapının daha iyi ve daha kararlı olmasıdır.

Elektrik dağıtım şirketleri telefon numaraları

Hizmet Bölgeleri Çağrı Merkezi Numaraları Dağıtım Şirketi
Antalya, Burdur, Isparta 0242 320 36 00 AKDENİZ DAĞITIM
Adıyaman, Kahramanmaraş 0344 221 35 10 AKEDAŞ DAĞITIM
Ağrı, Erzincan, Erzurum 0850 200 20 20 ARAS DAĞITIM
Aydın, Denizli, Muğla 0850 800 0186 ADM ELEKTRİK DAĞITIM
İstanbul - Anadolu Yakası 0216 579 05 00 AYEDAŞ
Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak 0312) 573 50 00 BAŞKENT DAĞITIM
İstanbul - Avrupa Yakası 186 BOĞAZİÇİ EDAŞ (BEDAŞ)
Sivas, Tokat, Yozgat 186 ÇAMLIBEL EDAŞ
Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon 186 - 444 9 186 ÇORUH EDAŞ
Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak 186 - 444 8 086 DİCLE EDAŞ
Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli 186 - 444 9 186 FIRAT EDAŞ
İzmir, Manisa 0850 800 0186 GDZ ELEKTRİK DAĞITIM
Kayseri 186 - 444 7 186 KCETAŞ
Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde 186 - 444 8 186 MEDAŞ
Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak 186 OSMANGAZİ EDAŞ
Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya 186 SEDAŞ
Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye 186 TOROSLAR DAĞITIM
Edirne, Kırklareli, Tekirdağ 186 TREDAŞ
Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova 186 ULUDAĞ EDAŞ
Bitlis, Hakkari, Muş, Van 186 VEDAŞ
Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop 186 YEDAŞ

Burdur'da elektrik kesintisinde yapılması ve alınması gereken güvenlik önlemleri neler?

 • Burdur elektrik arızalarında bilmediğiniz işleri uzmanlarına bırakın.
 • Hasarlı kablolarınızı yenileyin veya tamir ettirin.
 • Uzatma kablolarını sadece geçici amaçla kullanın, kabloları sıcak yüzeylerden uzak tutun.
 • Küçük çocukları korumak için Burdur 'da priz kapakları kullanın.
 • Elektrikli cihazları kullanırken üretici bilgi ve tavsiyelerine uyun.
 • Prizlerinize yüksek akım çeken cihazlar bağlamayın.
 • İletken gövdeli olan bütün elektrikli cihazlarınızın topraklı olduğundan emin olun.
 • Lamba değiştirirken elektrik enerjisini sigortadan kesin, gerilim kontrolü yapmadan dokunmayın.
 • Elektrik tesisatınızı uygun sigortalarla koruyun.
 • Ailenizi toprak kaçak akım rölesi ile koruyun, röleyi periyodik test edin.
 • Kesinti sonrası Burdur 'daki fişleri kablosundan tutup çekmeyin.
 • Burdur su kesintileri hakkında

  Burdur'da su kesintisinde insan sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler?

  Burdur su kesintisinden sonrasında ilk gelen suyun pis olma riski yüksektir. Suyun bulanıklığı gidene kadar ortalama 3 - 5 dakika akıtılmalıdır.

  Klor hastalık yapıcı mikrobiyolojik etkenlerin büyük çoğunluğunu yok etmektedir. Burdur'da su kesintisi sonrası bu nedenle klorlanmış içme kullanma suyunun tüketilmesi tercih edilmelidir.

  “İçilmez” yazısı bulunan çeşmelerin suları Burdur'da asla içilmemelidir.

  Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkları özellikle ishallerin artmasına niçin olur. Burdur ilinde bit ve uyuz salgınları ortaya çıkabilir.

  Sürekli kaşıntı durumlarında bir esenlik kuruluşuna başvurulması icap eder.

  Tankerle izinsiz içme suyu taşıyan kişiler yetkili kuruluşlara bildirilmeli ve bu suların dezenfeksiyonu etkin yapılmadığından asla içilmemelidir.

  Su kesintilerinde bilhassa çocuklar ve yaşlılar ishalli bir hastalığa yakalandığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

  Evde bulaşıkların yıkandığı sular da içmesuyu niteliğinde olmalıdır. Tuvalet temizliği 5 su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla yapılmalıdır.

  Sebze ve meyveler, 1 litre suya 20-30 damla %1'lik klor solüsyonu damlatıldıktan sonra, hazırlanan karışımda 15dk bekletilerek tüketilmelidir. Burdur halkı suları güneş almayan yerlerde muhafaza etmeli, aleni renkli bidonlar tercih edilmelidir. Kapağı açtıktan sonrasında fena bir koku geliyorsa o bidon kullanılmamalıdır.

  Çocukların Burdur 'daki süs havuzlarına girmeleri bulaşıcı rahatsızlıkların yaygınlaşması açısından engellenmelidir.